Logisk remis på TREFOR Park
Det var to hold på jagt efter den første sejr i 3F Liga slutspillet, der mødtes på TREFOR Park søndag eftermiddag. Det kom kampen til at bære præg af, for det blev en kamp med masser af fysik og nærkampe og meget lidt poleret fodboldspil. Det endte 1-1, og det var nærmest et logisk udfald af opgøret.
Både OB og Vejle forsøgte fra første fløjt at tiltvinge sig kontrol over kampen, og det lykkedes marginalt bedst for hjemmeholdet i store dele af første halvleg, uden at det for alvor gav afkast.
Ganske vist bragte Annika Hansen OB i front med et flot mål efter 10 minutter, da hun forsøgte at drible sig igennem i venstre side af banen. Da det ikke var muligt, trak hun lidt tilbage, vendte rundt om sig selv på hjørnet af Vejles straffesparksfelt og følte bolden i en bue over Vejlekeeper Katrine Beck og ind i det fjerneste hjørne.
Men OB kunne ikke holde fast, og efter 34 minutter udlignede Louise Bendtsen for Vejle på et mål, der var lige så flot som OB’s: En diagonalbold fik lov at passere henover OB’s midterforsvarere til Vejlespileren i højre side af OB’s straffesparksfelt. Uden at betænke sig huggede hun tørt til bolden, og sendte den ind i det modsatte hjørne til 1-1.
Vejle kom bedst ud fra pausen, men kunne ikke udnytte sit spilovertag til et mål. Hurtigt gentog billedet fra første halvleg sig: Meget af spillet foregik på midten af banen, med masser af hidsige nærkampe og meget lidt seværdigt fodbold.
Begge hold havde optræk til muligheder, men de helt store, klare chancer blev det ikke til, før i dommerens overtid, hvor Tenna Kappel i helt fri position headede bolden over mål.
Dermed endte kampen med en pointdeling, og begge hold fortsætter jagten på deres første sejr i slutspillet. For OB’s vedkommende sker det med to svære udekampe mod henholdsvis Skovbakken og Brøndby 5. og 8. Maj, inden KoldingQ kommer på besøg på Odense Atletikstadion 16. maj kl. 14.00.