Menu

U14 liga 3 med hårdt kæmpet sejr

image
Jesper Eriksen
12. maj 2026 kl. 06:35
Hjemmesejr over Langeskov IF

OB - LIF 2-1 (1-0)

Fokuspunkter:

- Vilje

- Angrib frit rum

- Presse som et hold - ikke alene

  1. halvleg starter og vi kæmper virkelig med spillet. Langeskov er gode på bolden og flytter den godt, hvor vi ikke rigtig kommer tæt nok på dem til at forstyrre dem.

Alligevel holder vi dem fra store chancer, hvor det tætteste de kommer, er et flot sparket frispark, som vores dygtige målmand flot redder.

Som halvlegen skrider frem, kommer vi dog bedre og bedre med og med 1 minut til pause får Joel en friløber alene med målmanden efter en klasse bold fra Villads og godt arbejde af Joel selv. 1-0 til Striwerne ved pause.

  1. halvleg er knap startet før LIF efter 5 minutter får et straffespark, som de sikkert udnytter til at udligne.

Herefter er det en meget lige affære, hvor vi nok har bolden en smule mere end udeholdet, men hvor vi mangler den sidste skarphed i spillet for at blive rigtig farlige.

Omvendt holder vi også LIF nede på kun 1 stor chance.

Med knap 10 minutter tilbage får vi dog den gyldne chance ved Joel, som flot spilles fri a Mikail. 2-1 til Striwerne.

Herefter er der mange dueller, hvor vi lykkedes med at hive sejren i land.

Alt i alt en rigtig fin kamp, hvor vi har mange gode tendenser. Viljen og indsatsen fra alle 12 drenge var virkelig god, hvor de virkelig kæmpede for hinanden.

Dog har vi nogle ting i spillet vi skal arbejde med, men der skal kun lyde ros fra trænerteamet til drengene i dag.

MOTM: Villads

Luk