Menu

U8 til idendørs stævne med 3 hold

image
Jesper Eriksen
26. januar 2025 kl. 18:53
I weekenden var søndag en stor dag for OB U8-holdene, da tre hold drog afsted for at vise, hvad de kunne på fodboldbanen.
To af holdene tog turen til Ringe, mens det tredje hold begav sig til Bogense. Forventningerne var høje, og drengene var klar til at give deres bedste.
Fokus for dagen var klart: sammenspil og skud fra afstand. Trænerne havde arbejdet hårdt med drengene i ugerne op til, og det var tydeligt, at de kunne se fremskridt. Fra første fløjt var der en fantastisk energi på banen, hvor drengene viste, at de kunne spille sammen som et hold.
De forsøgte at finde hinanden med hurtige afleveringer og smarte løb, og det var tydeligt, at de nød at spille fodbold sammen.
En af de største forbedringer var drengenes presspil. De var blevet bedre til at presse modstanderen på deres banehalvdel, hvilket resulterede i mange gode muligheder for at erobre bolden højt og sikrede kampe med få mål til modstanderen. Flot arbejde!
Det var i det hele taget en dag fyldt med læring, samarbejde og sjov, og det er tydeligt, at OB U8-holdene er på rette vej. De unge spillere har ikke kun forbedret deres færdigheder, men også styrket båndet imellem dem.
Luk