U7-drengene til Jyske 3-boldstævne i Middelfart
Så glad og tilfreds ser man ud efter at have spillet bold i to timer. Men der var også god grund til det...
Først og fremmest satte U7-drengene holdrekord til et stævne. Der var mødt 16 drenge frem, således at vi kunne lave 5 hold. De kæmpede i hver deres pulje og mødte en del hold, de ikke havde mødt før, hvilket altid er ekstra spændende. Ligesom i sidste weekend havde vi i trænerteamet valgt at opdele drengene niveaumæssigt på de 5 hold, da vi havde rigtig god erfaring med det. Denne konstellation bevirkede ihvertfald denne dag (og sidste uge), at alle drengene på hvert eneste hold fik lov til at komme til fadet og følte, at de alle havde noget at bidrage med. Dette er ikke altid tilfældet, hvis/når holdet f.eks. består af en øvet, let øvet og nybegynder.
Ud over at drengene skal have en kæmpe stor ros for deres indsats, skal der ligeledes gives en stor ros til MG & BK for et særdeles velorganiseret stævne, hvor der var tænkt på selv den mindste detalje. At vejret så tillige med var på niveau med en rigtig god juli-dag gjorde jo heller ikke oplevelsen dårligere :-)
Selvfølgelig også en stor tak til forældre, søskende mv. for opbakningen på sidelinjen og ligeledes tak til de forældre, der hjalp til som holdledere på nogle af holdene.
Efter kampråb, medaljeoverrækkelse, blitzstorm og klapsalver, da U7-drengene kom på podiet, kunne de vende næsen hjemad med endnu en fantastisk fodboldoplevelse i bagagen, fyldt med fremragende vilje til at kæmpe for sit hold samt mange point på kontoen.
Stefan og Jacob - U7-trænere