Menu

U12C i kamp søndag

image
Jesper Eriksen
23. oktober 2022 kl. 20:17
Selvom det er ferie ugen, så stod der kamp på programmet
U12C
Dalum IF - OB

▶️Fokus var at selv finde løsninger hvis vi ikke lykkedes med at spille vores spil. 

▶️Vi skulle fortsætte med at spille som hold, flytte bold hurtigt og at vi skulle turde med bold. 

Vi kommer stærkt fra start og sidder på spil, samt at vi er gode til at spille bolden rundt og det resulterer i at vi kommer til chancer og scorer, så vi er foran med 2 mål. 
Vi bliver straffet i samme minut som vi får scoret mål nr. 2 og det betyder at vi knækker en lille smule mentalt, 
(noget vi havde snakket om vi skulle undgå).

Vi mister fokus og de udligner og efter den scoring er vi helt væk. 
Vores spil fungerer ikke, vi laver mange fejlafleveringer og løber os ikke fri, står for langt væk i opdækning og presser ikke. 
De bliver ved med at få scoret, men stille og roligt kommer vi tilbage og får styr på mange ting, bl.a. afleveringer og spil bliver markant bedre. Men vi er også uheldige i et par situationer som koster mål. 
Vi skal arbejde videre med udvikling og at blive bedre til at spille som hold selvom vi ikke hele tiden har de samme medspillere på holdet. Relationer skal vi arbejde meget mere med, så alle kender hinanden. 
Selvom vi taber stort fik vi set positive ting på banen som vi tager med fra den her kamp
Luk