Menu

Torsdags kamp for U12

image
Jesper Eriksen
06. maj 2023 kl. 09:08
OB U12B på besøg hos SUB Ullerslev.

Dagens fokuspunkter:

▶️ Vi arbejder vider med at vi gerne vil spille bredt i banen i vores offensive spil, samt spille væk fra modstanderens pres.

▶️ Tro på sig selv i 1 vs 1.

▶️ Vi skal være mere aggressive i nærkampe og vise vi ikke er bange for at bruge vores fysik.

 

1 halvleg er en meget lige kamp, som bliver en kamp mellem de to holds målmænd som begge har flere flotte redninger.

Vi viser vores styrke når vi kombinere og spiller det hurtige spil med de nemme løsninger, men vi kommer desværre kun til lige ved og næsten.

Lidt heldigt kommer SUB Ullerslev på 1-0 godt halvvejs og kort efter på 2-0 på et flot langskud.

Vi bliver frustreret og går slukøret og noget negativ til pause.

Pausen bliver brugt på at italesætte det positive frem for det negative og pludseligt bliver drengene konstruktive i snakken og finder på mulige løsninger. Der begynder at komme ild i drengenes øjne og de bliver enige om at vi starter fra ”0-0”.

2 halvleg er 2 1/2 min gammel, da OB får reduceret og som bliver et startskud til voldsomt OB pres over hele banen.

Vi sidder tættere på modstanderen, kommer først på boldene og vinder næsten alle nærkampe.

En gang i mellem giver dette enkelte chancer til modstanderen, men vi giver aldrig op.

Dette viser vi ved, at efter en flot redning fra vores målmand, så ligger bolden i modstanderens mål på få afleveringer.

Med 10 min tilbage bryder vi modstanderens opspil og med en aflevering i dybden, har vi en 1 vs 1 som bliver omsat til en 3-2 Føring i OB favør. Dette bliver også kampens resultat.

Set over hele kampen kan vi sætte flue ben ved alle fokuspunkter. Både spiller, træner og fremmødte forældre var alle enige om dette var en fed kamp at spille og måske den bedste vi har spillet.

Jeg er utrolig stolt over drengenes mod til aldrig at give op og deres måde at gribe taktstokken i pausen. Hvis vi fortsætter med dette spil både med og uden bold, samt bruge vores fysik, så skal vi nok få mange gode oplevelser på banen.

Luk