Menu

Dalum på besøg søndag

image
Jesper Eriksen
25. november 2025 kl. 07:00

Dalum var søndag på besøg på Sydbank Arena med to hold, og det gav to lærerige og underholdende opgør for både OB 1 og OB 2.

 

OB 1 vs. Dalum 1

Første kamp udviklede sig til et meget jævnbyrdigt opgør, hvor begge hold havde fokus på at spille fodbold langs jorden og skabe chancer gennem godt spil. Begge mandskaber kom frem til store muligheder, men Dalum viste sig mere kyniske foran mål og fik dermed et lille overtag.

 

OB havde på dagen særligt fokus på presspillet. I begyndelsen havde drengene lidt svært ved at finde de rette positioner og udløse presset samlet, men som kampen skred frem, blev det markant bedre. Mod slutningen af kampen sad presset virkelig godt, og drengene viste stor udvikling i deres kollektive arbejde.

 

OB 2 vs. Dalum 2

For mange af drengene var det første gang, de skulle prøve kræfter med 6v6-formatet, og det kunne ses i kampens indledning. Organisationen krævede lidt tid, men hele holdet blev bedre og bedre, efterhånden som kampen udviklede sig.

 

I defensiven havde OB til tider udfordringer med tilbageløbene, hvilket gav Dalum nogle gode muligheder. Til gengæld viste OB stærke offensive takter: vi scorer flere flotte mål og er især gode i vores 1v1-situationer, hvor drengene tør udfordre og tage initiativ.

 

Alt i alt to kampe med masser af læring, gode momenter og tydelige fremskridt for begge hold.

Luk