oballe

HædersbevisningerUdskriv side

OB har en række traditioner, hvoraf en er uddeling af hædersbevisninger til medlemmer, der har gjort sig fortjent hertil. Der er forskellige retningsliner og kriterier for de enkelte hædersbevisninger. De gældende retningslinier er godkendt af bestyrelsen.


Hvis du vil læse mere om retningslinjerne kan du se mere her

 Formænd
1887 Max Schmidt*
1908 Knud Lollesgaard*
1929 Svend Garnæs Hansen*
1955 Knud Secher*
1976 Arne Rasmussen
1984 Bent Julius Nielsen*
1984 Jørgen Filstrup(kon.)
1985 Holger Rasmussen
1987 Ole Paarup*
1996 Erik Bruntse
1999 Niels-Erhardt Thomsen
2003 Ronald Stelmer
2013 Per Lindegaard 
Æresmedlemmer
1908 Max Schmidt*
1912 Edvard G. Hansen*
1929 Knud Lollesgaard*
1952 Niels Jensen*
1955 Svend Garnæs Hansen*
1961 Th. Hansen*
1961 Th. Linde*
1976 Knud Secher*
1987 Aage Sejer Hansen*
2004 Fritz Bonde
2012 Erik Bruntse
2012 Erik Wilberg*
 
DBU’s guldnål
1932 Niels Jensen*
1974 C.A.Kofoed*


DBU’s sølvnål
1970 Poul Flyger Jensen
1976 Knud Secher*
1983 Jørgen Mikkelsen*
1985 Erik Birkholm*
1985 Erik Wilberg*
1987 Jørgen Filstrup
2001 Fritz Bonde
2013 Jørgen Kristensen


FBU’s sølvemblem
1985 Erik Wilberg*
2001 Fritz Bonde
2002 Erhardt Thomsen


DIF’s ærestegn
1929 Niels Jensen*
1966 Harry Conradsen*
1969 Erik Land*
1976 Knud Secher*
1981 C.A.Kofoed*
1993 Jørgen Kristensen



OB’s guldnål 1968-
1968 Helge Petersen*
1972 Albrecht Jørgensen*
1972 Jørgen Leschly*
1976 Knud Secher*
1977 Erik Birkholm*
1981 Christel Dalgård*
1982 C.A.Kofoed*
1987 Carl Ernst Brandt
1987 Aage Sejer Hansen*
1987 Jørgen Mikkelsen*
1987 Erik Wilberg*
1988 Poul Høgh Pedersen*
1996 Ole Paarup*
1997 Flemming Røjkjær*
1998 Jørgen Filstrup
1998 Erik Bendt Hansen*
1998 Preben Hjorth*
1999 Ole Hjorth
2001 Erik Bruntse
2001 Lars Jessen Hansen
2002 Børge Jacobsen
2003 Erhardt Thomsen
2003 Steen Bergstedt
2004 Ulrik Sundien
2004 Fritz Bonde
2004 Jens Bendix Pedersen*
2004 Calle Holm Frandsen*
2004 Preben Holm*
2005 Finn Sterobo
2005 Poul Rasmussen
2007 Jørgen Kristensen
2007 Henrik Bondesen
2007 Mogens Rasmussen
2008 Peter Nielsen
2008 Edwin Christiansen
2009 Per Wilberg
2010 Carsten Hansen
2011 Jens Andersen
2012 Allan Poulsen
2012 Christen Villberg
2013 C.C. Nielsen 
2014 Jørgen Madsen
2014 Henrik Kamp Madsen
2014 Hans Henrik Conrad
 OB’s sølvnål 1970-1998
1970 Jørgen Leschly*
1982 Erik Birkholm*
1984 Richard Møller Nielsen
1986 Aage Sejer Hansen*
1987 Preben Hjorth*
1988 Leif Andersen
1988 Erik Bendt Hansen*
1991 Kim Brink
1991 Erik Bruntse
1991 Lars Jessen Hansen
1991 Henrik Frydenborg
1991 Henrik Nielsen
1992 Finn Sterobo
1993 Jens Povl Barkler
1993 Erhardt Thomsen
1994 Jens Bendix-Petersen*
1994 Fritz Bonde
1994 Calle Holm Frandsen*
1994 Preben Holm*
1994 Ulrik Sundien
1995 Per Bartram
1995 Jørgen B. Jensen ”Myre”
1995 Jesper Grønbæk*
1995 Jesper Wengel
1996 Erling Hansen
1996 Børge Jacobsen
1996 Dan Mikkelsen
1997 Henrik Bondesen
1997 Edwin Christiansen
1997 Claus Eder
1997 Inger Islund
1997 Mogens G. Rasmussen
1997 Poul Rasmussen
1997 Steen Bergstedt
OB´s sølvnål 1998-
1998 Jørgen Kristensen
1999 Ebbe Christensen
1999 Hans Henrik Conrad
1999 Mogens Jakobsen
1999 Nina Paarup
1999 Per Wilberg
2000 Carsten Hansen
2000 Finn Johansen*
2000 Lars Bo Larsen*
2001 Peter Hørlüch
2002 Jens Andersen
2003 C.C. Nielsen
2004 Kurt Christiansen
2004 Henrik Kamp Madsen
2004 Jesper Borg
2004 Egon Fogh
2005 Erik Pedersen*
2005 Morten Møller
2005 Peter Nielsen
2006 Søren P. Jørgensen
2006 Peter Hansen*
2006 Grethe Hansen
2006 Asger Torning
2007 Kasper Mogensen
2007 Asger Rasmussen
2007 Ulrik Præstegaard
2008 Knud Knudsen
2008 Per Nielsen
2008 Jørgen Rex
2009 Torben Søgaard
2009 Otto Bach Ulstrup
2009 Jan Johansen
2012 Niels Thorborg
2012 Erik Laumand
2013 Jesper Urmager Christiansen
2013 Michael Buchholtz
2014 Allan Brahtz
 Land’s Mindepokalen
1970 Finn Sterobo
1971 Jørgen Breum Christensen*
1972 Mogens Therkildsen
1973 Per Bartram
1974 Jens Andersen
1975 Poul Andersen
1976 Jens Erik Nøttrup
1977 Ronald Stelmer
1978 Finn Johansen*
1979 John Madsen
1980 Søren Larsen
1981 Tommy Møller Nielsen
1982 Lars Høgh
1983 Allan Nielsen
1984 Vilhelm Munk Nielsen
1985 Ulrik Moseby
1986 Allan Hansen
1987 Johnny Hansen
1988 Lars Elstrup
1989 Kim Ziegler
1990 Steen Nedergaard
1991 Thomas Helveg
1992 Per Hjorth
1993 Carsten Detlevsen
1994 Jens Melvang
1995 Michael Hemmingsen
1996 Per Pedersen
1997 Lars Høgh
1998 Ulrik Pedersen
1999 Michael Hemmingsen
2000 Jann Jensen
2001 Morten Rasmussen
2002 Andrew Tembo
2003 Mwape Miti 
2004 Chris Sørensen
2005 Esben Hansen
2006 Ulrik Laursen
2007 Chris Sørensen
2008 Anders Møller Christensen
2009 Johan Absalonsen
2010 Erik Djemba-Djemba
2011 Anders Møller Christensen
2012 Daniel Høegh
2013 Mads Toppel
Garnæs-pokalen
1970 Harry Conradsen*
1971 Carl Henry Petersen*
1972 Birgit Sørensen (Inglev)
1973 Jørgen Mikkelsen*
1974 Nils Henckel
1975 Flemming Hansen
1976 Erik Rasmussen
1977 Erik Wilberg*
1978 Christel Dalgaard*
1979 Ole Paarup*
1980 Jens Poul Barkler
1981 Erik Bendt Hansen*
1982 Arne Rasmussen
1983 Poul Høgh*
1984 Leif Andersen
1985 Anne Mette Sørensen
1986 Inge Andersen*
1987 Erik Birkholm*
1988 Fritz Bonde
1989 Flemming Røjkjær*
1990 Calle Holm Frandsen
1991 Finn Sterobo
1992 Erling Hansen
1993 Jens Hulbæk Petersen
1994 Poul Rasmussen
1995 Torben Søgaard
1996 Mogens Rasmussen
1997 Jørgen B. Jensen
1998 Kenneth R. Christiansen
1999 Jan Johansen
2000 Steen Bergstedt
2001 Egon Fogh
2002 Søren Peter Jørgensen
2003 Mogens Christiansen
2004 Per Wilberg 
2005 Jan Johansen
2006 Carsten Hansen
2007 Jens Andersen
2008 Jørgen Olsen
2009 Allan Brahtz
2010 Karsten Pedersen
2011 Poul Andersen
2012 Jens Corfitzen
2013 Michael Adelgaard
 Axel Strøimanns Vandrepokal
1987 Charlotte Polk
1988 Lars Høgh
1989 Jeff Baromich
1990 Peder Helmuth Hansen
1991 Anne-Marie Jensen
1992 Carsten Hansen
1993 Jørgen Kristensen
1994 Kim Nielsen
1995 Carl Ernst Brandt
1996 Merete Pedersen
1997
1998 OB Bordtennis
1999 Asger Thorning
Pokalen overgået til OB Tennis

Preben Hjorths Mindepokal
2003 Ole Hjorth
2004 Erhardt Thomsen
2005 Jens Bendix Petersen*
2006 Børge Jacobsen 
2007 Preben Holm*
2008 Jørgen Kristensen
2009 Grethe Hansen
2010 Finn Sterobo
2011 Ulrik Præstegaard  
2012 Peter Hørlück
2013 Kasper Mogensen

Amatørklubbens Rejselegat
2007 Henrik Bondesen
2008 Helene Pedersen
2009 Kasper Mogensen
2010 Poul Rasmussen
2011 Kristian Mølmer
2012 Ulrik Bredegaard
2013 Jeppe Wørmer